Alternativno besedilo za grafične elemente (ALT TXT): Razlika med redakcijama

Iz Na prostem
Pojdi na navigacijo Pojdi na iskanje
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
 
(3 vmesne redakcije istega uporabnika niso prikazane)
Vrstica 1: Vrstica 1:
Vse informacije in komponente morajo biti predstavljeni tako, da jih končni uporabnik lahko zazna, natančneje to pomeni, da morajo biti podane tako, da so vidne oziroma jasne njihovim čutom. Vedno, ko se v spletne strani ali aplikacije vstavlja slikovne elemente (slike, fotografije, grafikone, zemljevide, gumbe …), se za ljudmi z oviranostjo zmanjša dostopnost, zato moramo vsako slikovno vsebino opremiti s tekstovnimi opis. Tako uporabnik, ki ne more videti slik, lahko prebere besedilo, ki opisuje, kaj je na sliki oz. pojasnjuje, kakšna je funkcija grafičnega elementa na strani.
V skladu z načelom [[Digitalna dostopnost|digitalne dostopnosti]], morajo biti vse informacije in sestavni deli spletne strani predstavljeni tako, da jih končni uporabnik z oviranostjo lahko zazna. Natančneje to pomeni, da morajo biti podane tako, da so vidne oziroma jasne njegovim čutom.<br>
Vedno, ko se v spletne strani vstavlja slikovne elemente (slike, fotografije, grafikone, zemljevide, gumbe …), se za slepe in slabovidne zmanjša zmožnost uporabe. Zato je prav, da vsako slikovno vsebino opremimo s tekstovnim opisom. Tak tekstovni opis imenujemo '''alternativno besedilo za grafične elemente'''. Tako uporabnik, ki ne more videti slik, lahko prebere besedilo, ki opisuje, kaj je na sliki oziroma pojasnjuje, kakšna je funkcija grafičnega elementa na strani.


== Glej tudi: ==
* [[Podporna tehnologija za omogočanje digitalne dostopnosti]]
* [[Uporabnik z invalidnostmi]]
* [[Digitalna enakost]]
<br>


 
== Viri: ==
==Viri==
* Demšar, D., (2017). ''Premagovanje ovir v komunikaciji.'' Ljubljana: Beletrina, zavod za založniško dejavnost.
* Demšar, D., (2017). ''Premagovanje ovir v komunikaciji.'' Ljubljana: Beletrina, zavod za založniško dejavnost.
<br>


VEZANA GESLA IN OZNAKE: Podporna tehnologija za omogočanje digitalne dostopnosti Uporabnik z invalidnostmi Digitalna dostopnost Digitalna enakost


[[Kategorija:Vse strani]]
[[Kategorija:Vse strani]]
[[Kategorija:Digitalna dostopnost in vključenost]]
[[Kategorija:Digitalna dostopnost in vključenost]]

Trenutna redakcija s časom 05:07, 5. september 2023

V skladu z načelom digitalne dostopnosti, morajo biti vse informacije in sestavni deli spletne strani predstavljeni tako, da jih končni uporabnik z oviranostjo lahko zazna. Natančneje to pomeni, da morajo biti podane tako, da so vidne oziroma jasne njegovim čutom.
Vedno, ko se v spletne strani vstavlja slikovne elemente (slike, fotografije, grafikone, zemljevide, gumbe …), se za slepe in slabovidne zmanjša zmožnost uporabe. Zato je prav, da vsako slikovno vsebino opremimo s tekstovnim opisom. Tak tekstovni opis imenujemo alternativno besedilo za grafične elemente. Tako uporabnik, ki ne more videti slik, lahko prebere besedilo, ki opisuje, kaj je na sliki oziroma pojasnjuje, kakšna je funkcija grafičnega elementa na strani.

Glej tudi:


Viri:

  • Demšar, D., (2017). Premagovanje ovir v komunikaciji. Ljubljana: Beletrina, zavod za založniško dejavnost.