Na prostem:Navodila za pisce spletne knjige: Razlika med redakcijama

Iz Na prostem
Pojdi na navigacijo Pojdi na iskanje
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 11: Vrstica 11:
== Vsebina spletne knjige ==
== Vsebina spletne knjige ==
Iz kazala je razvidno, da smo spletno knjigo zastavili zelo široko. Izpostavljamo razumevanje odprtokodnih rešitev, teme povezane z digitalno dostopnostjo in vključevanjem ter teme s področja ozaveščanja značilnosti digitalne družbe na sploh. Pod naslovom Začnimo od začetka vključujemo opise osnovnih pojmov iz sveta računalništva.
Iz kazala je razvidno, da smo spletno knjigo zastavili zelo široko. Izpostavljamo razumevanje odprtokodnih rešitev, teme povezane z digitalno dostopnostjo in vključevanjem ter teme s področja ozaveščanja značilnosti digitalne družbe na sploh. Pod naslovom Začnimo od začetka vključujemo opise osnovnih pojmov iz sveta računalništva.
Ključen vsebinski vidik spletne knjige je, da vsebuje '''poljudne opise pojmov'''. Soustvarjalce tako naprošamo, da pišejo '''kratke opise v preprostem jeziku'''. Strokovno zahtevnejše zapise lahko vključujejo v Wikipedijo, za zahtevnejše bralce spletne knjige pa pri opisih vključujejo povezave na zunanje vire.  
Ključen vsebinski vidik spletne knjige je, da vsebuje '''poljudne opise pojmov'''. Soustvarjalce tako naprošamo, da pišejo '''kratke opise v preprostem jeziku'''. Strokovno zahtevnejše zapise lahko vključujejo v Wikipedijo, za zahtevnejše bralce spletne knjige pa pri opisih dodajo povezave na zunanje vire.  


== Struktura spletne knjige ==
== Struktura spletne knjige ==

Redakcija: 10:23, 19. marec 2023

Nastanek spletne knjige

Spletna knjiga XY je nastala kot rezultat projekta Na-prostem.si (2022-2023). Namen projekta je ustvariti pogoje za povečanje uporabe t. i. prostega programja in storitev, ki se razvijajo v odprtokodni skupnosti. Ciljne skupine projekta so nevladne organizacije ter med njihovimi uporabniki posamezniki z invalidnostmi in socialno ranljivi. V projektu smo razvili in izvedli vrsto izobraževanj - za namen spodbujanja uporabe odprtokodnih programskih rešitev. Nevladnim organizacijam nudimo tehnično podporo pri uporabi programske opreme. Priskrbimo tudi obnovljeno rabljeno računalniško opremo vsem trem ciljnim skupinam. Ob koncu projekta načrtujemo postavitev stalne rešitve za izvajanje redne podpore nevladnim organizacijam pri uporabi odprtokodnih programov. V želji doseči dolgoročne učinke projekta, s čimer bi v projektu razvite rešitve lahko nudili tudi v nadaljevanju razvijamo sistem nudenja pomoči nevladnim organizacijam pri uporabi odprtokodnih programov. Vzpostavili smo forum, da bi podprli razvoj skupnosti ter spodbudili posameznike, ki imate znanja in izkušnje za sodelovanje pri nudenju podpore nevladnim organizacijam v bodoče. Spletna knjiga XY je nastala v tem kontekstu.

Namen spletne knjige

Da bi lahko širili uporabo odprtokodnih programov, je smiselno nasloviti pomanjkanje informacij, znanj in veščin, potrebnih za to, da se posameznik ali neka organizacija sploh odloči za uporabo teh programov in pri njej lahko vztraja. V ta namen ima forum prostor tudi za pomoč uporabnikom iz česar izhaja zbirka pogostih vprašanj in odgovorov. Ker pa nagovarjamo računalniške laike, smo se odločili za oblikovanje te spletne knjige. Spletna knjiga XY je tako namenjena posameznikom, ki jim računalniški svet ni domač.

Vsebina spletne knjige

Iz kazala je razvidno, da smo spletno knjigo zastavili zelo široko. Izpostavljamo razumevanje odprtokodnih rešitev, teme povezane z digitalno dostopnostjo in vključevanjem ter teme s področja ozaveščanja značilnosti digitalne družbe na sploh. Pod naslovom Začnimo od začetka vključujemo opise osnovnih pojmov iz sveta računalništva. Ključen vsebinski vidik spletne knjige je, da vsebuje poljudne opise pojmov. Soustvarjalce tako naprošamo, da pišejo kratke opise v preprostem jeziku. Strokovno zahtevnejše zapise lahko vključujejo v Wikipedijo, za zahtevnejše bralce spletne knjige pa pri opisih dodajo povezave na zunanje vire.

Struktura spletne knjige

Spletna knjiga je postavljena v wiki okolju in nudi uporabo klasičnih wiki strukturnih orodji, kot so povezave v tekstu, kategorije ipd. Ker nagovarjamo tudi posameznike, ki se soočajo s težavami razumevanja osnovnih pojmov, pa smo se odločili, da vsebino zastavimo tudi kot knjigo, skozi katero se lahko premikaš od strani do strani, torej z listanjem. Zato smo strani kategorij posameznih poglavji nadgradili s klasičnim vsebinskim kazalom. Osnovno vodilo pri sestavljanju spletne knjige je, da se vsak strokovni pojem obrazloži na svoji strani, ki se ga uvrsti v primerno poglavje in znotraj tega na primerno "stran" knjige.

Struktura vsebinskih strani

Naslov strani je pojem, ki bo na strani opisan (npr. Datoteka). Ob prvem zapisu pojma v opisu, praviloma v oklepaju zapišemo angleški termin. Na primer: Datoteka (ang. File) je ... Druge pojme, ki jih pri zapisu opisa naslovnega pojma uporabimo, s povezavo povežemo na stran tega pojma. Tako povezavo uporabimo le pri prvi uporabi tega pojma. Npr. Poznamo več vrst datotek, ki jih ločimo glede na njihovo končnico (vključena je povezava). Končnica (povezava ni vključena) je kratek tekst, pogosto sestavljen iz treh črk, ki se nahaja v imenu datoteke in stoji za piko. Pod opisom pojma dodamo vire, ki smo jih uporabili pri pisanju besedila na tej spletni strani. Med vire je priporočljivo dodati povezavo na Wikipedijo v slovenskem in angleškem jeziku. Pod vire dodamo povezavi na prejšnjo in na naslednjo stran spletne knjige. Čisto na dnu strani dodamo povezavo na kategorije, v katere posamezna spletna stran sodi.

Dolžina besedila na eni strani

Opis gesla naj bo kratek. Raje oblikujemo več krajših zapisov (več strani), kot pa enega daljšega. Vodilo naj bo, da se povezavi na prejšnjo in naslednjo stran na ekranu vidi, ne da bi se bilo treba premikati po 17-inčnem ekranu navzdol. "Skrolanju" se sicer ne bomo mogli izognit v primeru branja na telefonu. V posameznem opisu se osredotočamo le na to geslo samo. Kakor hitro se nam v opis zapiše nek drug strokovni pojem, razmislimo o tem, da bi ga predstavili na ločeni, svoji strani (npr. Vrste datotek, Končnice datotek, Format datoteke). Vendar namen ni sestaviti knjige definicij, slovarja ali leksikona.

Poljudnost besedila