Operacijski sistem
Operacijski sistem (ang. Operating system) je programska oprema nujna za delovanje računalnika, ki nadzoruje delovanje vseh njegovih delov, tako strojnih kot programskih ter hkrati deluje kot vmesnik med uporabnikom in strojno opremo. Operacijski sistemi obstajajo, ker je lažje reševati naloge z njimi kot brez njih, saj sta programska in strojna oprema danes tako zapleteni, da bi bili računalniki brez njih za povprečnega uporabnika nekoristni.
Sestavljen je iz dveh delov:
- Jedra (ang. kernel), ki skrbi za nadzor procesorja, pomnilnika, procesov in naprav v računalniku.
- Uporabniškega vmesnika, ki skrbi za sporazumevanje med uporabnikom in računalnikom.
Tudi operacijski sistem, tako kot vsa programska oprema, je lahko odprtokoden ali zaprtokoden, prosto dostopen ali plačljiv. Na osebnih računalnikih je med odprtokodnimi in prosto dostopnimi operacijskimi sistemi najpogosteje v uporabi Ubuntu, med zaprtokodnimi in plačljivimi pa Windows, macOS. Tudi na mobilnih telefonih uporabljamo operacijske sisteme, najpogosteje uporabljena Android in iOS.
Glej tudi:
Viri:
- Operacijski sistem. Wikipedija. Pridobljeno 17. 8. 2022: https://sl.wikipedia.org/wiki/Operacijski_sistem
- Vir slike: Vloga operacijskega sistema pri delovanju računalnika. Operating_system_placement-sl.svg (Pridobljeno 17. 8. 2022: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Operating_system_placement-sl.svg).